הנחיות בעקבות התפשטות מחלת COVID 19

מרכז הבידוק למחלות מין בבית הפתוח מציע בדיקות אנונימיות ומהירות לנגיף ה-HIV ולעגבת, וכן ייעוץ בכל הנוגע למין, מיניות ומחלות מין. הבדיקות מבוצעות בסביבה בטוחה ודיסקרטית, באווירה ידידותית, בלתי שיפוטית ונגישה לכל כיס. המרפאה פועלת על בסיס צוות פעילים מתנדב ומנוהלת ע"י צוות רפואי.

למרכז מגיעה אוכלוסיה מגוונות: צעירים ומבוגרים, להטב"קים וסטרייטים, נשים, גברים, חיילים, תיירים – כולם יכולים להגיע, להתייעץ ולהיבדק. חלק מהנבדקים עושים זאת כחלק מבירור שגרתי-תקופתי, אחרים בתחילתה של מערכת יחסים חדשה או בעקבות אירוע מסוים המעורר חשד.

על מנת לשמור על חיסיון הנבדקים, הבית הפתוח עצמו סגור בשעות הקבלה של המרפאה מלבד לנבדקים ולאנשי הצוות. לייעוץ רפואת משפחה ידידותי ללהט"ב במסגרת המרפאה הפתוחה – לחצו כאן 

בבית הפתוח לגאווה ולסובלנות שבירושלים פועלת המרפאה הפתוחה, המציעה בדיקות למחלות המועברות במגע מיני באופן אנונימי או מזוהה לבחירת כל נבדק. הבדיקות שאנחנו מציעים כוללות: בדיקות דם לנגיף ה-HIV ולעגבת, בדיקה מהירה לגילוי HIV, ובדיקת PCR לגילוי כלמידיה וזיבה (גונוריאה) הנדגמת בעזרת מטושים משלושה איזורים בגוף – הלוע, פי הטבעת והשופכה/נרתיק. כל הללו נעשים באווירה מקצועית, ידידותית ובלתי שיפוטית בעזרת צוות המתנדבים שלנו. בנוסף אנו מציעים שיחות ייעוץ מיני חינמיות המקדימות את הבדיקות.

מגיעה אלינו אוכלוסייה מגוונת במיוחד: צעירים ומבוגרים, גברים ונשים, להט"בים וסטרייטים, חיילות, סטודנטים וכל המעוניינים לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של מחלות המועברות במגע מיני.חלקם עושים זאת כחלק מבירור שגרתי-תקופתי, אחרים בתחילתה של מערכת יחסים חדשה או בעקבות אירוע ספציפי המעורר חשד.

המרפאה פועלת על בסיס צוות פעילים מתנדב ומנוהלת ע"י צוות רפואי.

על מנת לשמור על חיסיון הנבדקים הבית הפתוח עצמו סגור בשעות הקבלה של המרפאה מלבד לנבדקים ולאנשי הצוות.

מתי ואיפה?
המרפאה פתוחה בימי ראשון בין השעות 17:00-20:00, בבית הפתוח – רח' שמואל הנגיד 1 (קומה ד') ירושלים

דרכים ליצירת קשר:
בטופס הפנייהֿ
בכל עת, בכתובת המייל openclinic@joh.org.il
בטלפון 058-556-5415, בימי ראשון בלבד בין השעות 16:00-21:00

הבדיקות שלנו

שירותי המרפאה כוללים ייעוץ בנושאי בריאות מינית וכן בדיקות למחלות המין השונות: HIV, עגבת, כלמידיה וזיבה.

אנחנו מבצעים במרפאה שני סוגים של בדיקות לגילוי HIV: הבדיקה המהירה ובדיקת הדם המשולבת (combo). עלות בדיקת הדם המשולבת היא 30 ₪, ועלות הבדיקה המהירה היא 50 ₪. לפי הנחיות משרד הבריאות ניתן לבצע את הבדיקה המהירה רק אם מבצעים גם את הבדיקה המשולבת. 

בנוסף אנחנו מציעים בדיקות דם לגילוי נוכחות של עגבת, בעלות של 50 ₪, ובדיקת PCR לגילוי נוכחות של כלמידיה וזיבה (בנוסף למזהמים נוספים) בעלות של 200 ₪. העלות לביצוע בדיקות לכל המזהמים (HIV, עגבת, כלמידיה וזיבה, לא כולל בדיקה מהירה לגילוי HIV) היא 250 ₪.

** במידה והתרחש מגע מיני לא מוגן ואתם חוששים שנדבקתם בנגיף ה-HIV, ניתן לקבל טיפול מונע עד 72 שעות לאחר האירוע. לקבלת הטיפול יש לפנות לחדר מיון בהקדם האפשרי! לפרטים נוספים ניתן לפנות למייל שלנו: openclinic@joh.org.il, לוואטסאפ המרפאה בטלפון: 058-556-5415 בכל שעה. בנוסף ניתן לפנות לאתר של הועד למלחמה באיידס לפרטים נוספים. 

הבדיקה המהירה מבוצעת מיידית, ותשובה אליה מתקבלת תוך 15-20 דקות. עלות הבדיקה היא 50 ₪. הבדיקה המהירה מסוגלת לזהות נוגדנים כנגד הנגיף רק אחרי שלושה חודשים או יותר מהמגע המסוכן. כלומר, אם אתם מגיעים להיבדק בעקבות אירוע מסוים שמעורר בכם חשש וברצונכם לקבל תשובה במקום, אנא חכו שלושה חודשים מרגע המגע המיני לפני שתבואו להיבדק. 

תוצאות הבדיקה המהירה נמסרות בעל פה בלבד.

הבדיקה המשולבת (או COMBO) היא בדיקת ELISA כפולה הבודקת נוגדנים ואנטיגנים. עלות הבדיקה היא 30 ₪. דגימת הדם נלקחת אצלנו במרפאה ונשלחת למעבדה בבית החולים הדסה עין-כרם, ומסוגלת לזהות הדבקה בנגיף החל משלושה שבועות אחרי המגע המיני המסוכן. התשובה לבדיקה המשולבת מתקבלת לאחר שבוע, ועל מנת לקבל את התוצאה יש לשוב למרפאה בשעות הפעילות ולהציג את טופס הזיהוי שקיבלתם בביקור הראשון במרפאה. שימו לב, לא ניתן לקבל תוצאה בטלפון.

לתשומת ליבכם, במידה ובחרתם במסלול האנונימי, תשובות בדיקה זו מתקבלות בעל פה בלבד. במידה ובחרתם במסלול החסוי, בו מסרתם את פרטיכם במהלך ביצוע הבדיקה, ניתן לקבל עותק בכתב של התוצאות.

זוהי בדיקת דם, שנלקחת אצלנו במרפאה ונשלחת למעבדה בבית החולים הדסה עין-כרם. הבדיקה בודקת נוכחות של נוגדנים כנגד T.Pallidum שהוא המזהם שגורם למחלת העגבת (סיפיליס). עלות הבדיקה היא 50 ₪. במידה ונדבקתם בעבר בעגבת יש לציין זאת במהלך שיחת הייעוץ, ובמידת הצורך דגימת הדם תישלח לבדיקות נוספות עפ"י נוהל משרד הבריאות. הבדיקה מסוגלת לזהות הדבקה שהתרחשה החל מחודש אחרי המגע המיני הלא מוגן. התשובה לבדיקת העגבת מתקבלת לאחר שבוע, ועל מנת לקבל את התוצאה יש לשוב למרפאה בשעות הפעילות ולהציג את טופס הזיהוי שקיבלתם בביקור הראשון במרפאה. שימו לב, לא ניתן לקבל תוצאה בטלפון.
לתשומת ליבכם, במידה ובחרתם במסלול האנונימי, תשובות בדיקה זו מתקבלות בעל פה בלבד. במידה ובחרתם במסלול החסוי, בו מסרתם את פרטיכם במהלך ביצוע הבדיקה, ניתן לקבל עותק בכתב של התוצאות.

אלו בדיקות PCR שבודקות נוכחות של כלמידיה וזיבה (גונוריאה) שנדגמות אצלנו במרפאה ונשלחות למעבדה בבית החולים תל השומר. עלות הבדיקה היא 200 ₪. בניגוד לבדיקות הסטנדרטיות ברוב קופות החולים, שם נלקחת בדיקת שתן בלבד, במרפאה אנו מציעים דגימת מטושים משלושה אזורים שונים בגוף – הלוע, פי הטבעת והשופכה/נרתיק. בצורה זו ניתן לזהות נוכחות של המזהמים בהתאם לפרקטיקות המיניות הרלוונטיות עבורכם. לשם אפקטיביות הבדיקה יש להימנע ממתן שתן לפחות שעתיים טרם הבדיקה. 

הבדיקה מסוגלת לזהות הדבקה שהתרחשה החל מחודש אחרי המגע המיני הלא מוגן. התשובה לבדיקה מתקבלת לאחר שבוע, ועל מנת לקבל את התוצאה יש לשוב למרפאה בשעות הפעילות ולהציג את טופס הזיהוי שקיבלתם בביקור הראשון במרפאה. שימו לב, לא ניתן לקבל תוצאה בטלפון.

לתשומת ליבכם, לפי הנוהל של בית החולים תל השומר, הבדיקות כולן נשלחות ללא פרטים מזהים, על פי נוהל בדיקות אנונימיות של המרפאה. במידה ותהיו מעוניינים בעותק של תוצאות הבדיקה שביצעתם נצייד אתכם במכתב מטעם המרפאה המזהה את פרטיכם. 

איך נבדקים?

הבידוק מתחיל בפגישת ייעוץ עם יועץ או יועצת מצוות היועצים המוכשרים שלנו. פגישת היעוץ נמשכת כרבע שעה ומטרתה לספק מידע חיוני על המחלה ודרכי ההידבקות, ולתת מקום לשאלות בנושאים.
בתום הייעוץ תקבלו טופס בדיקה, שמרו עליו!
במסגרת הייעוץ יוצגו בפניכם מסלולי הבידוק האפשריים. בפניכם עומדות שתי אפשרויות:

על מנת לבצע את הבדיקה החסויה יש צורך להזדהות באמצעות תעודה מזהה רשמית – תעודת זהות, דרכון, חוגר או רישיון נהיגה – ומס' טלפון. פרטי ההזדהות שלכם ישמרו חסויים. היתרון בביצוע של בדיקה חסויה הוא שבמידה והתוצאה אינה שלילית תהליכי קבלת תוצאות של בדיקות ווידוא וטיפול יהיו מהירות משמעותית. בנוסף אם מדובר בבדיקה שלילית תוכלו לקבל את התשובה בכתב. חשוב להדגיש כי גם על משרד הבריאות מוטלת החובה לשמור על פרטיכם האישיים חסויים!

ישנן מרפאות בודדות בישראל המורשות לבצע בידוק אנונימי והמרפאה הפתוחה בניהן. על כן אתן ואתם מוזמנות ומוזמנים לבחור באופציה זאת. למרות שמדובר בבדיקה אנונימית, אנחנו מחויבים ע"פ חוק לבקש מכם מספר פרטים מזהים: תצטרכו לבחור שם בדוי ולמסור מספר טלפון אישי (אותו נצטרך לוודא) על מנת שנוכל ליצור אתכם קשר במידת הצורך. חשוב לציין שתחת החוק לזכויות החולה וחוק-יסוד כבוד האדם וחירותו חל עלינו איסור להעביר את פרטי ההתקשרות שמסרתם למשרד הבריאות אלא אם תאשרו לנו לעשות זאת.

לאחר סיום הייעוץ תעברו לעמדת לקיחת הדמים לבצע את הבדיקות הרלוונטיות לפי מה שהוחלט ביחד עם היועץ. למרות הנכונות לעזור, אנו לא מורשים לבצע בדיקה מהירה ללא ביצוע הבדיקה המשולבת. במקרים בהם חלון הזמן אינו מאפשר לבדיקה המהירה לספק תשובה איכותית לא נבצע אותה.

הנחיות לנבדקים מתחת לגיל 18

נבדקים בטווח הגיל שבין 14-18 יורשו לעבור בדיקה לאיתור נשאות גם ללא אישור הוריהם. נבדקים אלו יורשו לבצע את הבדיקה רק באופן "חסוי", כלומר בהצגת תעודת זהות, וללא דיווח להורים או לקופת החולים, אך לא יורשו לבצע בדיקה "מהירה" עם קבלת תוצאות מיידיות. נבדקים בגילאים אלו יקבלו תוצאות כעבור שבוע, בפנייה חוזרת למרפאה. 

נבדקים מעל גיל 16 יורשו לבצע בדיקה אנונימית.

שימו לב – לצערנו, לא ניתן לבצע בדיקות "אנונימיות" (ללא הצגת תעודה מזהה) בנבדקים מתחת לגיל 16. מתחת לגיל 14 לא תותר בדיקת HIV במרפאתנו.

HIV - לא המחלה היחידה

אמנם עיקר עבודתו היא איתור נשאות ל-HIV, אך אין זוהי מחלת המין היחידה. בכל מגע המסכן העברה של נגיף ה-HIV יש עוד שלל מחלות מין שיכולות לעבור יחד איתו. לכן היום אנחנו מציעים פאנל בדיקות מלא של כל המחלות המועברות במגע מיני החשובות מבחינה קלינית ודורשות טיפול. 

חשוב לציין כי קופות החולים מציעות בדיקות דומות במימון מלא של הקופה, ולשם כך יש לפנות לרופא המשפחה לקבלת הפנייה (מבוטחי קופ"ח כללית יכולים לקבל הפניה מרופאת המשפחה בבית הפתוח, ד"ר יעל רונן אצלנו במרפאה). 

חשוב לציין כי ברירת המחדל של קופות החולים בנוגע לבדיקת כלמידיה וזיבה היא בדיקת שתן – זוהי בדיקה מצוינת לאזור השופכה/נרתיק, אולם בהתאם לפרקטיקה המינית המתאימה לכם יש לשקול ביצוע של בדיקות מטושים מאזור הלוע ופי הטבעת בנוסף (רוב רופאי המשפחה לא יציעו זאת באופן אוטומטי, ויש לבקש זאת מהם במיוחד – בבקשה אל תתפשרו על הבריאות שלכם!). 

אם אינכם מרגישים בנוח לפנות לרופא המשפחה ניתן לפנות למרפאת לוינסקי בתל אביב, שהינה מרפאה של משרד הבריאות ומציעה בדיקות אנונימיות למחלות השונות המועברות במגע מיני, או למרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים הדסה עין-כרם המציעה שירות דומה בתשלום (המרפאה נמצאת בבניין האשפוז הישן בקומה 6, פועלת בימים שלישי ורביעי בשעות 14:00-17:00. יש לתאם הגעה בטלפונים הבאים: 02-6778276, 02-6777420, 050-4048807). 

מחירון הבדיקות שאנו מציעים:

סליחה, אפשר שאלה?

צוות ומתנדבי המרפאה הפתוחה נמצאים כאן עבורך!

כל שאלה בנוגע לבריאות מינית, מגדר, זהות מינית, מין בטוח, HIV ועגבת – תתקבל בברכה.

ניתן לפנות בערוצי המדיה שלנו או באופן ישיר בכתובת המייל openclinic@joh.org.il או בטופס הפניה כאן למטה.